DOLAR 19,0193 0.01%
EURO 20,4064 0.64%
ALTIN 1.210,12-0,50
BITCOIN 527241-1,17%
Denizli
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kayıp avukat Burhan Ünal’ın avukatlık ruhsatı geri verilmemek üzere iptal edildi
  • Haber Denizlim
  • Gündem
  • Kayıp avukat Burhan Ünal’ın avukatlık ruhsatı geri verilmemek üzere iptal edildi

Kayıp avukat Burhan Ünal’ın avukatlık ruhsatı geri verilmemek üzere iptal edildi

Denizli Barosu, 2019’un nisan ayından bu yana haber alınamayan Avukat Burhan Ünal’ı meslekten attı. Avukatlık Kanunu’nun 74’ncü maddesi gereği meslekten atılan Ünal, bir daha avukatlık yapamayacak. Ünal’ın hakkında bazı dolandırıcılık iddiaları bulunduğu, bu nedenle yurt dışına kaçtığı iddiaları var…

ABONE OL
Mart 3, 2022 20:00
Kayıp avukat Burhan Ünal’ın avukatlık ruhsatı geri verilmemek üzere iptal edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Barosu’na kayıtlı Avukat Burhan Ünal, Nisan 2019 yılında çocuklarını okula bıraktıktan sonra aniden kayıplara karıştı ve kendisinden o günden beri hiç haber alınamadı. Otomobili Pamukkale Üniversitesi yakınlarında terk edilmiş olarak bulunan Ünal’dan haber alamayan yakınları TV programı yapımcısı Müge Anlı’dan da yardım istemiş ama sonuca ulaşılamamıştı.

ARTIK AVUKATLIK YAPAMAYACAK
Ünal ile ilgili kaybından 3 yıl sonra yeni bir gelişme yaşandı. Denizli hukuk çevresinde, hakkında dolandırıcılık iddiaları bulunduğu konuşulan Ünal, Denizli Barosu’nun aldığı kararla ruhsatını iptal etti. Resmi Gazete’de de yayımlanan kararla Ünal artık avukatlık yapamayacak.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
Resmi Gazete’de yayımlanan yazıda, Ünal’ın Avukatlık Yasası’nın 74. maddesi gereğince adının bir daha yazılmamak üzere baro levhasından silinerek ruhsatının iptaline karar verildiği ifade edildi. Ünal’ın avukatlık yapma hakkının bu kararla kaldırıldığı ve bundan sonra avukatlara ait hak ve yetkileri kullanamayacağı duyuruldu.

Konu ile ilgili ulaştığımız Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer ise, kişisel verilerin gizliliği gereği bir açıklama yapmak istemediğini belirtti.

MESLEKTEN EDEN MADDE NE DİYOR?
Ünal’ın kayıpken meslekten atılmasına sebep olan Avukatlık Kanunu’nun 74’ncü maddesi ‘bir daha yazılmamak üzere silinme’ işlemini onaylıyor ve yetkisini aynı kanunun 5’nci maddesinin a fıkrasından alıyor.

Bu fıkra ise avukatlık mesleğini yapan kişinin kasten işlenen bir suçtan dolayı iki yıldan fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmış olması halinde meslekten atılabileceğini düzenliyor. Madde, bununla birlikte devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmayı da ceza süresine bakmaksızın meslekten atılma gerekçesi olarak görüyor.

ÜNAL HAKKINDAKİ İDDİALAR NELER?
Öte yandan Denizli hukuk çevreleri Ünal’ın yurtdışına gittiğini, hakkında da bazı dolandırıcılık dosyaları bulunduğunu konuşuyor. Ünal’ın dosyalar nedeniyle izini kaybettirdiği, meslekten ihracına da bu dosyaların neden olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.